Skóra dziecka zimą. Jak dbać o skórę w zimie?
Skóra dziecka zimą. Jak dbać o skórę w zimie?
- Skóra nowonarodzonego dziecka jest delikatna i jej płaszcz hydrolipidowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.. W wyniku tego organizm niemowlęcia jest szczególnie podatny na przenikanie różnych substancji przez skórę, które normalnie byłyby zatrzymywane na zewnątrz.
- Na szkodliwe działanie chłodu oraz przesuszonego powietrza w sezonie grzewczym, narażone są szczególnie dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Nawet w okresie remisji, skóra dzieci z AZS pozostaje podatna na "wyzwalacze" - czyli czynniki środowiskowe, które mogą prowokować nasilenie choroby. Do tych czynników zaliczają się suche, przegrzane powietrze, zimno, wiatr, smog, drażniące detergenty obecne w chemii gospodarczej lub codziennych kosmetykach, oraz alergeny.
- Nawilżenie jest kluczem do zachowania zdrowej skóry w zimie. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w naskórku niemowlęcia, warto sięgać po kosmetyki, które mają właściwości nawilżające i okluzyjne. Oleje roślinne, takie jak olej ze słodkich migdałów, olej z Inca Inchi, oliwa z oliwek, olejek jojoba, olejek z wiesiołka, ogórecznik, avokado, a nawet gliceryna, doskonale nawilżają i natłuszczają delikatną skórę dziecka.
- Idealny kosmetyk dla niemowląt, od pierwszych dni życia do ukończenia pierwszego roku, powinien być wolny od substancji drażniących, takich jak SLS, SLES, parabeny, fenoksyetanol, oleje mineralne i pochodne ropy naftowej a także od sztucznych barwników i syntetycznych zapachów. Zamiast tego, warto sprawdzić, czy w składzie kosmetyków dla malucha znajdują się łagodne składniki o właściwościach przeciwzapalnych, takie jak wosk pszczeli, olej z nasion Meadowfoam czy masło Shea oraz natłuszczających jak olej ryżowy czy oliwa z oliwek.
Czym charakteryzuje się skóra niemowlaka?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że skóra jest największym organem w naszym ciele i będąc w dobrej kondycji stanowi fizyczną przeszkodę dla wielu toksycznych związków i patogenów. Skóra nowonarodzonego dziecka jest jednak delikatna i jej bariera naskórkowa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. W wyniku tego organizm niemowlęcia jest szczególnie podatny na przenikanie różnych substancji przez skórę, które normalnie byłyby zatrzymywane na zewnątrz. Kontakt z suchym i często zanieczyszczonym powietrzem w zimie sprawia, że skóra niemowlęcia jest narażona na przesuszenie i działanie drażniących substancji. Dlatego ważne jest odpowiednie zadbanie o pielęgnację i ochronę skóry dziecka, aby zapewnić jej zdrowie i komfort.
Które dzieci są szczególnie narażone na niekorzystne działanie zimna?
Na szkodliwe działanie chłodu oraz przesuszonego powietrza w sezonie grzewczym narażone są dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Nawet w okresie remisji, skóra dzieci cierpiących na AZS pozostaje podatna na "wyzwalacze" - czyli czynniki środowiskowe, które mogą prowokować nasilenie choroby. Do tych czynników zaliczają się suche, przegrzane powietrze, zimno, wiatr, smog, drażniące detergenty obecne w chemii gospodarczej lub codziennych kosmetykach, oraz alergeny. Dlatego ważna w zimie jest odpowiednia pielęgnacja, aby zminimalizować ryzyko nasilenia objawów AZS. Oto kilka praktycznych porad oraz produkty, które pomogą zadbać o wrażliwą skórę dziecka w okresie zimowym.
Delikatnie myj skórę dziecka w zimie
Zbyt częste mycie skóry dziecka może prowadzić do jej wysuszenia. Wybierajmy delikatne produkty do kąpieli, bez sztucznych barwników i zapachów. Starajmy się ograniczyć czas kąpieli i używać ciepłej, a nie gorącej wody. Malucha możesz kąpać w wanience albo popularnym ostatnio wiaderku.Wiaderko pozwala na delikatne polewanie wodą, zapewniając kontrolę nad temperaturą i ilością wody. Jest bardzo wygodnym miejscem do kąpieli, gdzie niemowlę może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dzieje się tak, gdyż w wiaderku maluch przyjmuje pozycję embrionalną, co przypomina mu czas spędzony w łonie mamy.
Zadbaj o odpowiednie nawilżenie
Nawilżenie jest kluczem do zachowania zdrowej skóry w zimie. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w naskórku niemowlęcia, warto sięgać po kosmetyki, które mają właściwości nawilżające i okluzyjne. Oleje roślinne, takie jak olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olejek jojoba, olejek z wiesiołka, ogórecznik, avokado, a nawet gliceryna, doskonale nawilżają i natłuszczają delikatną skórę dziecka.
! | Wybierajmy specjalne kremy nawilżające dla dzieci, które są hipoalergiczne i wolne od szkodliwych substancji. Regularne smarowanie skóry dziecka zimą, zwłaszcza po kąpieli i przed snem, pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. |
Chroń skórę dziecka w zimie przed mroźnym wiatrem
Wychodząc na mroźne powietrze, zaopatrzmy się w odpowiednią odzież, która ochroni skórę naszych dzieci przed wiatrem. Rękawiczki, szaliki i czapki to obowiązkowy element zimowego stroju. W miejscach szczególnie narażonych na podrażnienia, takich jak nos i policzki, zaleca się używać specjalne kremy ochronne. Starajmy się wybierać te, które zawierają składniki kojące i przeciwzapalne , takie jak rumianek, bisabolol czy aloes.
Jaki skład powinien zawierać dobry krem na zimę dla dziecka?
Większość kremów do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt to kremy typu o/w (olej w wodzie), mają lekką konsystencję, łatwo się wchłaniają i szybko nawilżają skórę. Niestety nie nadają się na zimę, gdyż duża zawartość wody w recepturze sprawia, że mogą "zamarzać" na powierzchni skóry dziecka i powodować podrażnienia. Z kolei dobry krem na zimę jest emulsją w/o (woda w oleju), gdzie wody w składzie albo nie ma, albo jest jej bardzo mało, czyli występuje pod koniec składu (INCI). Te kremy z kolei są ciężkie, mogą utrudniać parowanie wody z powierzchni skóry, zatykać pory i trudno się rozprowadzać podczas aplikacji.
Należy także pamiętać o ich prawidłowym zmyciu z twarzy po powrocie do domu. W tym celu kremy natłuszczające pownniśmy zmyć za pomocą kosmetycznego płatka nasączonego olejem bazowym np. olejem ze słodkich migdałów, zwykłą oliwką albo oliwą z oliwek. Chodzi pokrótce o to, że “podobne rozpuszcza podobne”, więc tłusty krem na zimę może być nam trudno zmyć za pomocą wody czy łagodnego detergentu. Więcej o temacie zwmywaia kremów na zimę czy kremów z filtrem SPF pisała Sroka O (stuk-klik) My natrudziliśmy się co niemiara, aby zaproponować krem, który ma tak skomponowany skład, aby oleje w nim zawarte maksymalnie natłuszczały skórę a jednocześnie były lekkie, błyskawicznie się wchłaniały, a sam krem był przez to bardziej wydajny. Tak właśnie powstał organiczny krem ochronny na zimę dla dzieci Azeta BIO
Jedno opakowanie organicznego kremu ochronnego na zimę Azeta Bio spokojnie starczy na smarowanie twarzy, nosa, policzków i uszu przez cały sezon.
Zadbaj o odpowiednie warunki dla skóry dziecka
Choć ciepły kombinezon może wydawać się dobrym pomysłem na zimowe spacery, to pamiętajmy, że długi pobyt w ciepłym ubraniu może prowadzić do pocenia się dziecka i podrażnień skóry. Przy dłuższych spacerach warto przewinąć dziecko, aby uniknąć wilgoci na skórze. Jeśli przewidujemy, że dziecko spędzi w kombinezonie kilka godzin dobrze jest zastosować organiczna emulsja na potówki Azeta Bio, która dzięki kremowej konsystencji z naturalnym talkiem mineralnym wspiera łagodzenie stanów zapalnych skóry, w tym potówek oraz przyspiesza gojenie podrażnień.
Nie zapominajmy również o ochronie przed promieniowaniem słonecznym, które jest obecne nawet w zimie. Nakładajmy krem ochronny na twarz i ręce dziecka przed wyjściem na dwór, zwłaszcza w słoneczne, śnieżne dni, kiedy to promieniowanie UV odbija się od powierzchni śniegu. Idealnym wyborem w takich przypadkach będzie nasze mleczko ochronne na słońce Azeta Bio z olejkiem Inca Inchi. Od pierwszego dnia życia chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, poparzeniem słonecznym, nawilża, łatwo się wchłania i nie pozostawia białej warstwy na powierzchni skóry malucha.
Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry dziecka w zimie to ważna część codziennej rutyny. Zadbajmy o komfort naszych maluchów, aby mogły cieszyć się każdą chwilą tej magicznej pory roku. Dbajmy o to, aby nasze dzieci piły odpowiednią ilość wody i spożywały zdrowe posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze, które pomogą w zachowaniu zdrowej skóry.