Zdrowy uśmiech w ciąży
2018-08-07
Jak każda przyszła mama, troszcząc się o swoje zdrowie, starasz się zapewnić nienarodzonemu maleństwu to, co najlepsze.
Służy temu zróżnicowana dieta, odpowiednia dawka ruchu i badania kontrolne. Wyjątkiem od tej reguły nie powinna być kwestia higieny jamy ustnej, ciąża bowiem to czas, kiedy wiele kobiet uskarża się na problemy, których konsekwencje mogą być poważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.
Ciąża ma wpływ na każdy aspekt życia kobiety, ponieważ jej ciało i procesy w nim zachodzące dostosowują się do nowej sytuacji. Zmienia się anatomia, metabolizm i fizjologia, wszystko po to, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać a ciało mamy jak najlepiej ten proces wspierało. Okres ciąży to burza hormonów, które są odpowiedzialne zarówno za humory czy zachcianki w ciąży ale również za zmiany jakie zachodzą w funkcjonowaniu organizmu kobiety.
Próchnica w ciąży
Najpowszechniejszą przypadłością jest próchnica – nieleczona może wpływać na niską masę urodzeniową dziecka, może też wywołać przedwczesne skurcze, a nawet przyczynić się do zakażenia w trakcie porodu.
Jeśli nie lubicie wizyt u stomatologa lub wywołują one u was dodatkowy stres, zaleca się wyleczyć wszystkie zęby przed planowanym zajściem w ciążę, natomiast w samej ciąży bardzo o nie dbać, ponieważ okres ten sprzyja rozwojowi próchnicy.
Kobieta w ciąży ma bardziej kwaśny odczyn w jamie ustnej, który potęgują poranne nudności i wymioty.
Częstym schorzeniem jest też zgaga (refluks żołądkowo-przełykowy). Kwasy przyczyniają się do erozji zębów, a więc stopniowego rozpuszczania i utraty szkliwa, przez co zęby są bardziej narażone na próchnicę.
Innym powszechnym problemem, który może stanowić nie lada wyzwanie nawet dla pań, które przed ciążą cieszyły się nienagannym uśmiechem, jest demineralizacja szkliwa (zwłaszcza utrata wapnia „przechwytywanego” przez dziecko), która bez podjęcia właściwych kroków zapobiegawczych może szybko przerodzić się w próchnicę. Pamiętajmy też, że próchnica to choroba zakaźna, bakterie przenoszą się z ubytków na zdrowe zęby.
Nadwrażliwe zęby i krwawiące dziąsła w ciąży
Według badań, hormony ciążowe wpływają na sposób, w jaki ciało reaguje na bakterie, co może ułatwiać infekcje w obrębie jamy ustnej. Hormony i ciąża powodują również zwiększony przepływ krwi – ciało kobiety pracuje na „podwyższonych obrotach”. Ten zwiększony przepływ krwi może powodować wyjątkową wrażliwość dziąseł, które stają się nadwrażliwe na dotyk, ciepłe czy zimne napoje i żywność. Nadwrażliwość ta może wywołać dyskomfort i ból, jakich nigdy wcześniej kobieta nie doświadczyła.
Często nadwrażliwość dziąseł powoduje, że kobieta zaniedbuje dokładne szczotkowanie zębów co niestety przyczynia się do powstawania płytki nazębnej a ta stanowi idealną pożywkę i środowisko życia dla bakterii. Płytkę nazębną jest stosunkowo łatwo usunąć podczas szczotkowania zębów, jednak przy zaniedbaniu higieny, pod wpływem soli mineralnych zawartych w ślinie zmienia się on w kamień nazębny. Nieusunięta płytka nazębna i kamień nazębny przyczyniają się do powstawania próchnicy, ponieważ zawarte w nich bakterie wytwarzając kwas powodują spadek pH i w rezultacie demineralizację szkliwa zębów.
Suchość w ustach w ciąży
Po zajściu w ciążę organizm akumuluje więcej wody, aby zwiększyć objętość krwi, a także częściej niż zwykle może występować oddawanie moczu. Te dwie rzeczy mogą prowadzić do suchości w ustach, uczucia pragnienia i innych objawów odwodnienia.
Suchość w ustach podczas ciąży może też być jednym z objawów cukrzycy ciążowej tak więc warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Suchość w ustach jest nie tylko denerwująca, ale może zwiększać podatność na choroby jamy ustnej, stwarzając bardziej przyjazne środowisko dla bakterii. Dlatego ważne jest, aby dużo pić i być nawodnionym.
Dieta w ciąży
Wahania nastrojów i burza hormonów sprzyja „zachciankom żywieniowym w ciąży” – cześć z nich dotyczy wzrostu apetytu na słodycze. Słodycze poprawiają nastrój i wprawiają w błogi stan ponieważ podwyższają poziom endorfin i serotoniny czyli hormonów szczęścia.
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przeprowadziło badanie pośród kobiet ciężarnych, z którego wynika, że ponad 80% badanych je słodycze między posiłkami, a 25% objada się nimi w nocy.
Zwiększenie spożycia słodyczy prowadzi do nadwagi, próchnicy zębów i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Cukier wpływa również na dziecko – badania pokazały, że dziecko chętniej połyka słodszy płyn owodniowy, a dieta mamy ma duży wpływ na przyszłe preferencje żywieniowe dziecka.
Jak dbać o zęby i jamę ustną w ciąży?
Jeśli chcemy mieć piękny i zdrowy uśmiech, należy zwiększyć ilość produktów bogatych w wapń, który jest głównym budulcem zębów i kości i ograniczyć słodycze i produkty zawierające dużo cukru. Jeżeli już mamy chęć na słodycze to starajmy się jeść świeże owoce, suszone owoce, orzechy, gorzką czekoladę, ciastka zbożowe. Możemy też wybrać słodycze z dobrymi cukrami takimi jak ksylitol lub stevia.
Jeśli spodziewasz się dziecka, szczególną uwagę musisz zwrócić na higienę jamy ustnej. Pomogą ci w tym organiczne produkty marki Azeta Bio, stworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży! Remedium na wszystkie wymienione problemy jest właściwa higiena jamy ustnej, najlepiej przy użyciu odpowiednio dobranych produktów, bezpiecznych zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej maluszka. W tej roli idealnie sprawdzą się organiczna pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej marki Azeta Bio – stworzone specjalnie z myślą o paniach spodziewających się dziecka! Opracowana z wielką starannością formuła pasty do zębów zawiera ksylitol hamujący rozwój szkodliwych bakterii oraz ograniczający tworzenie się osadu na płytce nazębnej. Oprócz tego, ksylitol sprzyja mineralizacji i poprawia przyswajanie wapnia, dzięki czemu zęby przyszłej mamy stają się mocniejsze i bardziej odporne na atak kwasów czy bakterii. Inny składnik organicznej pasty do zębów marki Azeta Bio – wyciąg z aloesu - koi wszelkie podrażnienia, nadwrażliwość, łagodzi afty i stany zapalne dziąseł. Warto również podkreślić, że w składzie organicznej pasty dla kobiet w ciąży Azeta Bio nie znajdziemy fluoru, szkodliwych dla środowiska substancji (takich jak wzmagające pienienie się produktu, a niezwykle szkodliwe dla roślin i zwierząt wodnych SLS), czy mentolu, mogącego wzmagać mdłości.
Doskonałym uzupełnieniem pasty do zębów Azeta Bio jest płyn do płukania jamy ustnej, który łączy w sobie moc znanego z medycyny ajurwedyjskiej oleju z miodli indyjskiej oraz wyciągu z malwy. Miodla indyjska, zwana też drzewem Neem lub drzewem Margosa ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciw pasożytnicze, dzięki czemu wpływa korzystnie na zdrowie zębów i jamy ustnej. Zawarte w wyciągu z malwy związki działają przeciwzapalnie, kojąco i osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Organiczne produkty marki Azeta Bio – pasta do zębów i płyn do pukania jamy ustnej - zapewniają maksymalną ochronę przed próchnicą i innymi przypadłościami, a jednocześnie mają w swym składzie łagodne dla maluszka, mamy i otaczającego środowiska substancje. Dzięki połączeniu organicznych, najwyższej jakości składników, pielęgnacja zębów w czasie ciąży to czysta przyjemność! Nie należy też zaniedbywać regularnych wizyt u stomatologa, w okresie ciąży zmiany są bardzo dynamiczne, stąd też zalecane są wizyty kontrolne co 3 miesiące.
#pasta #dozębów #płyndopłukania #dziąsła #błonaśluzowa #higiena #ciąża #poród #ciężarna #karmienie #przyszłamama #mama #cukrzycaciążowa #przeciwzapalne #antybakteryjne #przeciwgrzybiczne