Darmowa dostawa od 150,00 zł

Ząbkowanie – 13 pomocnych trików, za które nam podziękujesz

2021-02-07

Problemy ze snem. Drażliwość. Ślinienie się. Wysypka na buzi. Podwyższona temperatura. Znasz to? Coś Ci to przypomina?

Tak, to dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się pierwszych mlecznych zębów u Twojego dziecka. Codzienność z małym dzieckiem bywa trudna, zwłaszcza kiedy nadchodzi czas ząbkowania.

Wiemy o tym, dlatego zdradzimy Ci 13 pomocnych trików przy ząbkowaniu, za które nam podziękujesz!

Zanim przejdziemy do wskazówek, porozmawiajmy o ząbkowaniu.

Pierwsze mleczaki pojawiają się u dzieci w wieku około 6 miesięcy, chociaż jak wiesz, każde dziecko jest inne – wyjątkowe – i pierwszy ząbek może pojawić się wcześniej lub później.

Z reguły, każdy ząbek potrzebuje około tygodnia, aby się pokazać. Twoje dziecko będzie ząbkować około 2 lat! Bez paniki, pamiętaj, że pomiędzy każdym wyrzynającym się ząbkiem następuje przerwa, a Ty będziesz mieć chwilę wytchnienia do czasu, kiedy następny ząbek postanowi pokazać się światu.

Przejdźmy do trików i rad, które pomogą przetrwać Ci czas ząbkowania Twojego dziecka.

 

1. Zamrożone przekąski

Ulgę przy ząbkowaniu może przynieść zimno, które łagodzi dyskomfort. W swoim otoczeniu masz wiele rzeczy, które łatwo zamrozić i podać dziecku, takich jak: owoce, jogurt czy ugotowane warzywa takie jak np. marchewka.

Przed podaniem czegokolwiek dziecku, upewnij się, że nie jest to całkowicie zamrożone. Po wyjęciu z zamrażarki pozwól, aby to, co przygotowałaś, odrobinę się rozmroziło. Jeśli podasz swojemu dziecku coś, co jest zbyt twarde, może skończyć się posiniaczeniem jego delikatnych dziąseł.

Pamiętaj, że ten trik możesz zastosować tylko jeśli Twoje dziecko zaczęło już jeść pokarmy stałe.

W przypadku większych kawałków warzyw, czy owoców możesz wykorzystać specjalne silikonowe siateczki do karmienia.

Nie zapomnij o czuwaniu nad dzieckiem, w trakcie gdy spożywa pokarm, abyś mogła natychmiast zapobiec ewentualnemu zakrztuszeniu się.

 

2. Ciepła kąpiel i codzienna rutyna

Dzieci potrzebują ciepłej kąpieli po długim dniu. Codzienność dziecka to nie tylko przyjemności, na koniec dnia bywa zmęczone nadmiarem bodźców, a do tego podczas ząbkowania dochodzi ból i dyskomfort. Ciepła woda, delikatna piana i rutyna to klucz do uczucia spokoju i odprężenia.   

 

3. Jabłko na ból dziąseł

Zimny mus z jabłek to nie tylko pożywny i pyszny deserek, jest też naturalnym sposobem na złagodzenie bólu dziąseł. Jabłko daje nam wiele możliwości, nie musisz ograniczać się do musu. Krążki lub plasterki z jabłka schłodzone w lodówce równie dobrze sprawdzą się przy łagodzeniu bólu.

 

4. Gryzaki

Niemowlęta uwielbiają gryzaki, zwłaszcza te przechowywane w lodówce. Wybierając gryzak dla swojego dziecka, zwróć uwagę na to, aby w środku nie znajdował się żaden płyn. Nikt nie chce ryzykować połknięcia płynu. Sprawdź skład tworzywa, z którego wyprodukowano gryzak. Zwróć uwagę również na wszelkie małe elementy, które mogą zostać połknięte lub stwarzać inne zagrożenie dla Twojego dziecka. 

 

5. Masaż 

Jednym z najlepszych, sprawdzonych patentów na zmniejszenie dyskomfortu u dziecka podczas wyrzynania się zębów jest masaż. Wystarczy, że czystymi palcami będziesz masować dziąsła dziecka, co ukoi ból. Do masażu możesz też użyć silikonowej nakładki na palec lub szczoteczki do zębów o bardzo miękkim włosiu.

 

6. Wystarczy łyżeczka

Wstaw łyżkę na kilka minut do lodówki, a następnie przyłóż ją bezpośrednio do dziąsła dziecka. Przyniesie mu to bardzo szybką ulgę. 

 

7. Śliniak to podstawa

Przyszedł czas na omówienie kolejnego aspektu ząbkowania, czyli ślinienie się. Niemowlęta podczas ząbkowania BARDZO się ślinią. Jeśli chcesz mieć pewność, że ubranko Twojej pociechy nie przemoknie, zadbaj o śliniak.

Postaraj się często wycierać buzię dziecka ze śliny, by nie wystąpiło podrażnienie delikatnej skóry i wysypka. 

 

8. Rumianek

Herbata rumiankowa od dawna doceniana jest za łagodzenie objawów ząbkowania. Zawiera przeciwutleniacz zwany apigeniną, który wpływa na sen i łagodzi niepokój. Zaparzony i przestudzony napar z rumianku możesz kilka razy dziennie nanosić gazikiem bezpośrednio na opuchnięte dziąsła. To z pewnością przyniesie ulgę i pomoże złagodzić stan zapalny. 

 

9. Ciasteczka

Zdrowe herbatniki są świetną przekąską podczas ząbkowania. Takie ciasteczka możesz kupić w sklepie lub upiec samodzielnie!

Pamiętaj, aby nie zawierały w składzie cukru i dodatkowych niepotrzebnych składników. W sieci jest mnóstwo wspaniałych przepisów! Przegryzanie herbatniczków jest naturalnym sposobem na uśmierzenie bólu.

 

10. Schłodzona pieluszka tetrowa lub smoczek

Jak wiesz, proste rozwiązania są najlepsze. Mokra, czysta i schłodzona ściereczka np. z lnu czy bawełny, a nawet zwykła pieluszka tetrowa, idealnie sprawdzą się jako uspokajacz. Żucie przez niemowlaka jałowego i chłodnego kawałka materiału to jeden z najprostszych i najszybszych patentów, aby odwrócić jego uwagę oraz zmniejszyć ból. Schłodzony smoczek także przyniesie chwilową ulgę.

 

11. Chłodna woda w butelce

Napełnij butelkę swojego dziecka wodą i podaj mu do picia. Pamiętaj, by nie stosować wody z mlekiem ani z sokiem, gdyż długi kontakt ze słodkimi płynami może prowadzić do próchnicy zębów. Natomiast chłodna woda przyniesie ulgę i pozwoli złagodzić ból, chociaż na chwilę.

 

12. Preparaty i żele przeciwbólowe

Jeśli ból jest duży i domowe sposoby nie pomagają Twojemu maluchowi, posmaruj mu dziąsła żelem przeciwbólowym lub daj mu sprawdzony i bezpieczny preparat przeciwbólowy, najlepiej po konsultacji z pediatrą.

 

13. Dużo miłości

Choć ostatni na naszej liście, to ten sposób jest czasami jedynym czego potrzebuje Twoje dziecko - Twojej uwagi i poczucia bliskości. Ból o wiele łatwiej znieść, gdy czujemy się bezpieczni i kochani. Miłość mamy jest nieoceniona! 

 

Oto kilka rad przygotowanych dla Ciebie, które pomogą Ci złagodzić ból i poradzić sobie z ząbkowaniem u Twojego dziecka. 

Pamiętaj również o tym, aby od początku dbać o dziąsła, a następnie o mleczne zęby dziecka, gdy tylko się pojawią. Należy regularnie czyścić dziąsła dziecka, co zapobiegnie powstawaniu infekcji.

Po pojawieniu się pierwszych zębów pamiętaj o ich regularnym czyszczeniu. Azeta Bio to włoska firma produkująca naturalne kosmetyki i pasty do zębów już od pierwszego ząbka! W swoim składzie nie zawierają fluoru, lecz ksylitol, który w naturalny sposób ochroni zęby Twojego maleństwa przed próchnicą. Warto zadbać o piękny uśmiech Twojego dziecka już od pierwszego ząbka.

 

Polecane

pixel