Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Segregacja kosmetycznych śmieci - sprawdź, czy robisz to prawidłowo

2021-03-10

Każda z nas w swojej łazience, kosmetyczce czy na toaletce ma wiele różnych kosmetyków. Co robisz po ich zużyciu? Czy wiesz jak segregować „kosmetyczne” śmieci?

Opakowania po kosmetykach podlegają recyklingowi, co oznacza, że odpowiednio je segregując, jesteśmy w stanie pomóc środowisku. Niestety wszystko, co należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, nie zostanie poddane recyklingowi i nie jesteśmy w stanie ponownie wykorzystać tych surowców.

W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy małą ściągę, dzięki której dowiesz się, do którego pojemnika wrzucać zużyte waciki, opakowania po kremach czy kartoniki po kosmetykach. 

Segregacja odpadów dotyczy każdego z nas i odbywa się niemal w każdym domu.

Jak często zastanawiasz się, co należy wyrzucić do którego pojemnika?

Codziennie musimy podejmować różnego rodzaju decyzje, te mniej lub bardziej ważne, aby rozwiązać raz na zawsze problem z segregacją kosmetycznych śmieci.

Stworzyliśmy listę, która ułatwi Ci to zadanie!

Zapoznaj się z naszą listą i dowiedz się, gdzie wyrzucić poszczególne opakowania po kosmetykach czy akcesoria kosmetyczne.

 

1. Szklane opakowania po kremach i flakony po perfumach

Zdecydowana większość szklanych opakowań po kosmetykach powinna trafić do pojemników na szkło, czyli zielonego pojemnika. Nawet jeśli posiadają resztki produktu, ale im czystsze szkło, tym lepiej! Opakowań nie musisz myć ani pozbywać się z nich etykiet.

Musisz pamiętać jednak, aby usunąć nakrętkę, która zazwyczaj powstała z innego tworzywa i ją też wrzucić do odpowiedniego pojemnika. Niezależnie czy będą one plastikowe, czy z aluminium - wrzuć je do żółtego pojemnika.

Coraz częściej możemy się spotkać z możliwością uzupełnienia kremu, perfum do tego samego opakowania w zamian za zniżkę naliczaną przy zakupach. 

Sprawdź, czy Twoje ulubione marki wprowadziły już tę usługę u siebie.

 

2. Buteleczki po lakierze do paznokci

Mimo, że buteleczki po lakierze są szklane, powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane - niestety nie da się ich powtórnie wykorzystać. 

Warto jednak dowiedzieć się, czy producent naszego lakieru nie umożliwia nam zwrotu pustych buteleczek w zamian za zniżkę lub rabat do wykorzystania przy kolejnych zakupach.

 

3. Waciki, chusteczki i patyczki kosmetyczne

Waciki i patyczki kosmetyczne, ale też podpaski, tampony i pieluchy, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Niestety nie jesteśmy w stanie poddać recyklingowi jednorazowych produktów higienicznych, przez co produkujemy masę odpadów.

Powinnaś wiedzieć, że każdego dnia produkowanych jest 1,5 miliarda patyczków higienicznych, aż 1,3 miliarda wacików, które wrzucamy po jednym użyciu. 

Natomiast przechodząc do tematu jednorazowych środków higienicznych takich jak: tampony i podpaski w samej Unii Europejskiej zużywamy ich ponad 50 miliardów, czyli około 590 000 ton odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania.

Na szczęście na to też mamy sposób! LastObject w swojej ofercie posiada produkty wielorazowego użytku, takie jak waciki kosmetyczne, wielorazowe chusteczki, patyczki LastSwab Basic - do codziennej higieny i LastSwab Beauty - idealne do wszelkich poprawek kosmetycznych!

 

4. Opakowania po kosmetykach do mycia ciała, twarzy i włosów

Jeśli opakowanie zostało wykonane z plastiku, powinnaś je wyrzucić do żółtego pojemnika. Nie musisz go myć przed wyrzuceniem. 

Zanim trafi do kosza na śmieci upewnij się, że nie możesz uzupełnić produktu lub odesłać zużytych opakowań do producenta, lub znaleźć dla nich innego, domowego zastosowania

 

5. Kartoniki po kosmetykach i celofan

Wszystkie kartoniki, opakowania z tektury powinny znaleźć się w niebieskim pojemniku.

Celofan tak samo jak opakowania po kosmetykach do mycia twarzy i ciała powinien trafić do żółtego pojemnika.

 

6. Przeterminowane stare pomadki, cienie do powiek, tusze i podkłady oraz inne niezużyte kosmetyki do makijażu

Wyrzucając dawno nieużywane lub przeterminowane kosmetyki, warto usunąć środek, czyli wybrać cienie, sztyft od szminki lub wylać resztę przeterminowanego kosmetyku.

Po usunięciu zawartości należy je tylko prawidłowo posortować i wyrzucić do odpowiednich dla nich koszy, czyli elementy z metalu i tworzywa sztucznego wrzucamy do żółtego pojemnika.

Co jednak z tuszem do rzęs? W tym wypadku niestety nie mamy wyjścia i powinien on trafić do odpadów zmieszanych.

 

7. Maszynki do golenia oraz wymienne ostrza

Niestety w przypadku jednorazowych maszynek do golenia w większości nie podlegają one recyklingowi. Wymienne ostrza do maszynki tak samo jak jednorazowe maszynki do golenia powinny trafić do odpadów zmieszanych.

Obecnie można na rynku znaleźć producentów maszynek jednorazowych, które są wyprodukowane w 95% z plastiku pochodzącego z recyklingu. 

Metalowe maszynki do golenia rozwiązują problem śmieci. Nie trzeba ich wymieniać, wyrzucać i nadają się one do recyklingu. Ostrza do tego typu maszynki są wykonane z metalu, więc należy je wyrzucić do żółtego pojemnika.

 

8. Szczotki i grzebienie do włosów

Szczotki i grzebienie również powinny trafić do pojemnika żółtego, czyli przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale. 

 

9. Dezodoranty i inne kosmetyki w aerozolu

Kosmetyki w aerozolu powinny trafić do kosza na odpady zmieszane. Jeśli natomiast używasz antyperspirantu w sztyfcie lub w kulce, powinnaś je wyrzucić zależnie od materiału, z jakiego jest wyprodukowane opakowanie, do kosza przeznaczonego na odpady sztuczne i szklane.

 

Jak widzisz, nie zawsze wszystko możemy przetworzyć ponownie lub poddać recyklingowi. Warto zastanowić się, jakie produkty możemy zastąpić tymi wielorazowymi, aby zminimalizować produkcję odpadów.

Tutaj z pomocą przychodzi chociażby LastObject, marka produktów wielorazowych, w pełni recyklingowalnych.  

Musisz wiedzieć, że nawet mała zmiana nawyków może się okazać wielka dla świata i naszego środowiska. Teraz czas na Ciebie!

 

Polecane

pixel