Darmowa dostawa od 150,00 zł

Patyczek higieniczny – prawdziwa historia

2021-02-04

Patyczki higieniczne zna każdy z nas i ma je w swojej łazience, jednak nie wszyscy wiedzą, że ich historia sięga 1926 roku. Wynalazł je Leo Gerstenzanga – polski Żyd mieszkający w USA. Na pomysł wpadł przez przypadek, obserwując, jak jego żona czyści sobie ucho za pomocą wykałaczki zakończonej kawałkiem waty. Zmodyfikowany pomysł trafił do produkcji i został wypuszczony na rynek w niewielkiej ilości pod nazwą „Baby Gays”. Był to nieprawdopodobny sukces, a patyczki higieniczne od tego czasu na stałe zagościły w naszych domowych kosmetyczkach. 

Patyczki higieniczne pierwotnie nie były przeznaczone wyłącznie do czyszczenia uszu. Miały służyć również do oczyszczania drobnych części różnych urządzeń lub do usuwania tuszu, który potrafi odcisnąć się pod okiem podczas malowania rzęs.

Początkowo patyczki były pakowane w sterylne pudełeczka, które następnie owijano w pergamin, później celofan. Produkt zmieniał się i ewoluował na przestrzeni lat. Zmieniono podstawę patyczka z drewnianej na bardziej wytrzymały plastik. 

Aktualnie patyczki higieniczne są w czołówce jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających naszą planetę. Codziennie 1,5 miliarda patyczków higienicznych jest produkowanych i wyrzucanych po jednym użyciu. Często trafiają do oceanów i lasów, zaśmiecając środowisko. 

Duże nadzieje pokładane są w dyrektywie UE “Single-Use Plastics”, która z dniem 1 stycznia 2021 wprowadziła zakaz produkcji jednorazowych, plastikowych patyczków do uszu, sztućców, talerzyków, słomek, patyczków do balonów czy styropianowych kubeczków. 

3 lipca 2021 wyżej wymienione produkty mają zniknąć ze sklepowych półek.

Dlatego już dziś warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale pomoże ograniczyć zużycie patyczków kosmetycznych w ogóle.

Świetną alternatywą jest wielorazowy patyczek LastSwab, którego używa się jak jednorazowego patyczka. Dzięki tej zmianie świadomie i odpowiedzialnie zminimalizujesz ilość produkowanych śmieci, zużytej wody i energii potrzebnych do produkcji “jednorazówek”. Zastąpienie jednorazowych akcesoriów kosmetycznych tymi wielorazowymi nie tylko pozytywnie wpłynie na środowisko, ale też pozwoli zaoszczędzić pieniądze. LastSwab zastępuje około 1.000 jednorazowych patyczków bawełnianych.

Warto zwrócić uwagę, że LastSwab oferowany jest w dwóch opcjach:

  • tradycyjnej, czyli LastSwab Basic, który służy do czyszczenia i higieny uszu oraz 
  • LastSwab Beauty, który pomoże Ci dokonać poprawek kosmetycznych w ciągu dnia. 

Obie wersje cechuje innowacyjny design, doskonałe materiały, a wszystko to z myślą o trwałości, bezpieczeństwie użytkowania oraz delikatnej pielęgnacji wrażliwych części ciała. Co ważne patyczek nadaje się do recyklingu a jego etui wykonane jest z materiałów pochodzących z recyklingu – z plastiku odzyskanego z dna oceanów (Ocean Wast Plastics - OWP).

LastSwab to przede wszystkim okazja do zmiany naszych rutynowych czynności z korzyścią dla planety, co jednocześnie upraszcza i porządkuje nasze życie.

 

Polecane

pixel