Naturalne sposoby na komary, meszki i inne bzykadła
Czy znacie kogokolwiek, kto byłby wielbicielem tego charakterystycznego bzyczenia do ucha, szczególnie przy wieczornym grillowaniu czy nad ranem, gdy sen jest najsmaczniejszy?
Melodia powiedzmy sobie szczerze mało przyjemna a i gość nie ma pokojowych zamiarów bo przychodzi nieproszony i jeszcze chce nam upuścić trochę krwi.
Jak to mówią, lepszy wróg znany niż nieznany, ale czy na pewno wiemy wszystko o komarach i o tym, co je do jednych przyciąga bardziej niż do innych?
Z tego wpisu dowiecie się m.in. jak w naturalny sposób chronić się przed komarem i jego ukąszeniem, co lubią, a czego nie lubią komary, co zrobić aby omijały Was i Wasze najbliższe otoczenie szerokim łukiem oraz co pomoże po ukąszeniu jak przegracie jednak pierwszą rundę z wynikiem 1:0 dla komara.
Odpowiednie ubranie - długie rękawy, długie nogawki oraz jasne kolory
Komary namierzają nas z daleka m.in za pomocą wzroku a przyciągają je ciemne kolory.
Odzież wierzchnia powinna być też przewiewna, wykonana z naturalnych tkanin ponieważ kwas mlekowy wchodzący w skład ludzkiego potu czy dwutlenek węgla pochodzący z wydychanego przez nas powietrza to jedne z najlepszych wabików dla komara. Spożywanie słonych potraw i tych bogatych w potas również przyciąga do nas krwiopijcze insekty. Wiedzieliście, że wysysająca krew samica wydziela feromon, który informuje inne komary o znalezieniu żywiciela?
Odpowiedni zapach - przed wyjściem na poranna kawkę na taras czy wieczorne spotkanie na świeżym powietrzu dobrze jest wziąć prysznic i nie używać intensywnych, kwiatowych i owocowych perfum, kosmetyków czy detergentów. To właśnie w tych porach w ciągu doby komary atakują najczęściej. Najlepiej byłoby natrzeć się cytryną, cebulą i czosnkiem, które skutecznie odstraszają komary, natomiast pomijając cytrynę takie aromaty z pewnością odstraszyłyby nie tylko owady ale i wszystkich z naszego najbliższego otoczenia :)
Niezbyt optymistyczną wiadomość mamy dla kobiet w okresie owulacji i mężczyzn w fazie dojrzewania ponieważ są oni szczególnie narażeni na ukąszenia.
Naturalna bariera przed nieproszonymi gośćmi – czyli rośliny, które w naturalny sposób zniechęcają intruza do przekroczenia Waszego progu
-
geranium (inaczej „anginka”) - włochata roślina o subtelnym cytrusowym zapachu i niezwykłych właściwościach leczniczych i odstraszających komary
-
mięta – zasadzona w ogrodzie, czy na balkonie w doniczce uwalnia zapach skutecznie zniechęcający owady do wtargnięcia do domu
-
komarzyca – niczym moskitiera tworzy naturalną barierę ochronną przed komarami
-
kocimiętka – idealna jeśli macie dość nieprzespanych nocy i dokuczliwego świądu po ugryzieniach
-
koper włoski – pozwoli uporać się z problemem komarów
-
lawenda wąskolistna – bardzo skuteczne rozwiązanie problemu jakim są komary oraz inne insekty
-
pelargonia pachnąca - liście pelargonii pachnącej wydzielają intensywny słodko-cytrynowy, przyjemny dla ludzi zapach, którego nie znoszą komary a dodatkowo roślina ma działanie relaksujące
A co jeśli nie macie „ręki” do roślin a inwazja komarów zakłóca Wasz święty spokój? Z odsieczą przyjdą olejki eteryczne, z których można wykonać naturalne spraye do ciała lub wykorzystać w kominkach zapachowych. Do tych najbardziej znienawidzonych przez komary zaliczamy:
-
olejek trawy cytrynowej
-
olejek goździkowy
-
olejek paczulowy
-
olejek z eukaliptusa cytrynowego (nazywany olejkiem eukaliptusowym lub citronella
-
olejek rozmarynowy
-
olejek cedrowy
-
olejek mięty pieprzowej
-
olejek geraniowy
-
olejek lawendowy
-
olejek bazyliowy
-
olejek kopru włoskiego
-
olejek tymiankowy
-
cytrynowy i pomarańczowy
Musimy jednak pamiętać o kilku żelaznych zasadach przy stosowaniu naturalnych olejków eterycznych:
-
„naturalny” nie zawsze oznacza „bezpieczny”. Olejki eteryczne to bardo silnie działające substancje, których nie należy nakładać bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej
-
szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci (poniżej 3. roku życia) oraz kobiet w ciąży. Większość olejków eterycznych nie jest dla nich zalecana, ewentualnie należy najpierw skonsultować używanie określonego olejku z lekarzem. W szczególności nie należy stosować olejków regularnie i należy zmniejszać ilość używaną jednorazowo. Jako środka odstraszającego komary można ich używać tylko w przypadku narażenia na pogryzienie. Absolutnie nie stosować codziennie. W przypadku wskazanych powyżej grup osób lepiej jest sięgnąć po gotowe, naturalne repelenty. Takie środki i preparaty na komary są odpowiednio skomponowane i przebadane.
Jeśli chcielibyście własnoręcznie przygotować domowy spray na komary, to my polecamy ten autorstwa Ewy Sroki, propagatorki zdrowego i świadomego stylu życia:
-
95 ml wody
-
15 kropli olejku z trawy cytrynowej
-
15 kropli olejku lawendowego
Przygotowanie:
Do butelki z atomizerem wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij i voila. Przed użyciem spryskaj skórę w zgięciu łokcia lub za uchem, chwilę odczekaj i sprawdź jej reakcję na preparat pod kątem potencjalnych odczynów alergicznych.
Taki domowy preparat jest niestety mniej trwały, trzeba go zużyć w ciągu kilku dni i często aplikować (najlepiej co 30 minut). Dlatego jeśli wolicie dłuższy termin przydatności dla naturalnych preparatów oraz aplikację co 2-3 h to klikajcie tutaj: Azeta Bio - mleczko na komary od 0m+
A może właśnie Wasze dzieci zapragnęły mieć zwierzaka w bloku? Proponujemy zaprosić na swój balkon jerzyki, które są prawdziwymi pogromcami komarów i meszek. Te niezwykłe ptaki w ciągu doby potrafią zjeść ich do 20 tysięcy! Wystarczy zamontować odpowiedniej wielkości domek np. taki: Domki dla jerzyków i cierpliwie czekać. Jeśli jerzyk go polubi i zaakceptuje to z pewnością skorzysta z zaproszenia.
#sposobynakomary #naturalnesposobynakomary #preparatnakomary #środeknakomary #repelent #inwazjakomarów #komaryatakują #mleczkonakomary #azetabio