Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak spędzić wakacje z dzieckiem z dala od ekranów? Poznaj 8 sposobów, aby ograniczyć czas spędzony przed telefonem czy tabletem i zapewnić zdrowy rozwój swojemu dziecku

2021-07-01

Nastał koniec roku szkolnego, rozpoczęły się wakacje, tak długo wyczekiwane przez dzieci i rodziców. Dzisiaj odpowiemy na pytanie: jak spędzić czas z dzieckiem z daleka od telewizora, komputera czy gier na tablecie. Czy każda chwila spędzona z dzieckiem musi być zaplanowana? 

Jak często słyszysz: „Moje dziecko może siedzieć przed telewizorem, iPadem lub z telefonem komórkowym cały dzień. Nie mogę go odciągnąć!” Co możesz zrobić? Jak osiągnąć równowagę, aby Twoje dzieci spędzały czas ciekawie i bez nudy?

Ekrany są wszędzie, gdzie tylko spojrzymy. Widzą je też nasze dzieci. Stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą nam do utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Coraz częściej są narzędziem naszej pracy, ale też zapewniają nam dostęp do wiadomości i rozrywki.

W dzisiejszym świecie ważne jest, aby nasze dzieci były zapoznane z nowymi technologiami. Jednak najpierw powinniśmy upewnić się, że nie wpłyną one na uzależnienie się od digitalowych rozrywek, co może skutkować negatywnym zachowaniem u dziecka. Chociaż aplikacje i internet obiecują dostarczać edukacyjne gry i zasoby, niewiele jest dowodów na to, że są one rzeczywiście korzystne dla rozwoju poznawczego małego dziecka.

Zbyt długi czas spędzony przed ekranem w rzeczywistości wiąże się z problemami z koncentracją, uczeniem się, gorszymi wynikami w nauce, negatywnym zachowaniem u dzieci, a nawet otyłością i wadami postawy.

Dzieci powinny spędzać co najmniej 60 minut każdego dnia na zabawie na świeżym powietrzu. Czas spędzony na zewnątrz może zmniejszyć niepokój i stres, a dzieci mają większą szansę na zbudowanie swojej siły, równowagi, umiejętności społecznych i językowych.

Jak osiągnąć równowagę, aby Twoje dziecko spędzało czas na różne sposoby, poznając i angażując się w inne rozrywki z pominięciem ekranów?

Poznaj 8 prostych sposobów, które zachęcą dziecko do zabaw analogowych.

 

1. Dzieci są bardzo spostrzegawcze! Jeśli nie chcesz, by Twoje dziecko nadmiernie korzystało z ekranów, Ty jako rodzic również musisz przestrzegać pewnych zasad!
„Rób tak, jak mówię” - te słowa nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli dziecko będzie widziało, że Ty zachowujesz się wbrew własnym zasadom. Może jedną z Twoich zasad będzie zakaz używania telefonu i telewizora podczas kolacji lub wspólnie spędzanego czasu? Oznacza to, że mama i tata również nie powinni wyciągać telefonu, aby sprawdzić Facebooka lub Instagram. Czy wiesz, że badania pokazują, że im bardziej rodzice są zajęci własnymi urządzeniami, tym bardziej dzieci próbują zwrócić na siebie ich uwagę? 

2. Spędź spokojny czas na świeżym powietrzu. Gry elektroniczne i edukacyjne programy telewizyjne mogą ćwiczyć mózg, ale mogą też go nadmiernie stymulować. Spędzając czas na zewnątrz przy dźwiękach natury, Twoje dziecko może spokojnie zaangażować swój mózg. Wyrób sobie nawyk wspólnego, codziennego lub cotygodniowego spaceru po okolicy. Możesz też odwiedzić pobliskie jezioro lub park i po prostu wspólnie spacerować i bawić się poza domem.

3. Pokaż dziecku, jak zdrowo się odżywiać i dbać o rośliny. Możecie wspólnie zasadzić kilka łatwych w uprawie ziół - to tak na początek! Obserwujcie, jak rośnie Wasz ogród, porozmawiaj o wszystkich owocach i warzywach z dzieckiem – i koniecznie spróbujcie ich, gdy dojrzeją. Jedzenie co najmniej pięciu owoców i warzyw dziennie to najlepszy sposób, aby być zdrowym i czuć się bardziej energicznym! Świetnym uzupełnieniem wiedzy Twojego dziecka będzie gra edukacyjna Sezonowe warzywa i owoce “Eating in Season Adventerra Games”, która nie tylko uczy nazw warzyw, owoców oraz pór roku, ale też ćwiczy pamięć wzrokową i zdolności manualne.

4. Czytajcie książki, by rozwijać kreatywność i wyobraźnię swojego dziecka. Zachęcaj dziecko, aby czytało więcej, stwórz codzienny rytuał, gdzie codziennie przez 30 minut będziecie wspólnie czytać książki. Książki i ich czytanie przyczyniają się do poprawy umiejętności mówienia, czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia. A jeśli Twoje dziecko jest starsze - możecie wspólnie stworzyć listę książek do przeczytania w wakacje.

5. Wspólnie z dzieckiem stwórz listę obowiązków. Zachęć dziecko do prac domowych, wyznaczcie obowiązki dostosowane do wieku dziecka. To nauczy Twoje dziecko nie tylko odpowiedzialności, ale też współpracy - a Ty zyskasz wolną chwilę. Każde wykonane zadanie może równać się kilku dodatkowym minutom, które Twoje dziecko może wykorzystać np. na obejrzenie bajki.

6. Planuj wspólne wycieczki. Niezależnie od tego, czy planujesz weekendową wycieczkę samochodową, czy taką, która trwa cały tydzień, istnieje wiele czynności, które Ty i Twoje dzieci możecie wykonać wspólnie, aby przygotować się do podróży, a które nie wymagają korzystania z ekranów. Użyj tradycyjnej mapy, aby znaleźć i zaznaczyć interesującą trasę. Koniecznie zapytaj swoje dzieci o opinię na temat tego, co chciałyby tam zrobić i jak spędzić czas. Gdy już wyruszycie w drogę, wybierzcie audiobooka do wspólnego słuchania. Nie zapomnij o grach, które umilą podróż dziecka i wspólny czas na miejscu. Gry warto dopasować do wieku dziecka. Adventerra games oferuje gry, które nie tylko wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, ale też z nim rosną! 

7. Zrelaksuj się i nie planuj wszystkiego w najmniejszych szczegółach. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować, dodatkowo warto zostawić wolny czas w terminarzu! Wspólnie z dzieckiem przygotuj listę rzeczy, które mogą robić, kiedy się nudzą lub nie możesz w pełni poświęcić im czasu. 

8. Postaw na gry planszowe i układanki! Gry planszowe, memory i układanki to nie tylko świetna zabawa z dala od ekranów, ale też nauka współzawodnictwa. Postaw na gry, które zapewnią dziecku rozrywkę i pozwolą mu nabyć nowe umiejętności. Świetnym przykładem takiej gry może być Arktyczna Przygoda, która opowiada o zmianach klimatycznych i buduje świadomość ekologiczną każdego przedszkolaka! 

Czas przed ekranem i czas spędzony w świecie rzeczywistym powinny być dobrze zbilansowane. Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach, ale odrobina elastyczności nie zaszkodzi, dostosuj swój plan działania do Waszych możliwości. Mogą być dni, w których film możecie oglądać trochę dłużej albo gra się przedłuży. To nic złego. Pamiętaj, że celem jest wypracowanie zdrowych nawyków u Twojego dziecka. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych pomysłów na spędzenie wakacji z dzieckiem bez ekranów, a wypracowane przez Was rodzinne zasady zostaną z Wami na dłużej!

 

Polecane

pixel