Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oszczędzać wodę? Dowiedz się, dlaczego powinieneś oszczędzać wodę. Poznaj kilka prostych sposobów.

2021-03-18

Zasoby wody pitnej na Ziemi zmniejszają się z każdym rokiem na skutek postępujących zmian klimatycznych, dlatego tak ważne jest rozważne korzystanie z niej na co dzień. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to, jak oszczędzać wodę, które od razu bez dodatkowych kosztów możesz z łatwością wprowadzić w życie.

 

Dlaczego oszczędzanie wody jest tak ważne i dlaczego warto to robić?

97,5% światowej wody jest uwięzione w morzach i oceanach, niestety jest ona zbyt słona, byśmy mogli ją pić. Tylko 1% wody na ziemi nadaje się do picia, a jak wiesz, te zasoby cały czas się zmniejszają. W niektórych regionach świata już niedługo może całkowicie zabraknąć wody pitnej!

Obecnie jedna na trzy osoby na całym świecie cierpi z powodu niedoboru wody.

Według raportu UNESCO, jeśli utrzyma się obecny trend eksploatacji wody, jej zużycie może wzrosnąć do 2050 roku o 55 procent, co może zakończyć się dla nas wszystkich prawdziwą katastrofą.

My ludzie jesteśmy zależni od odrobiny dostępnej słodkiej wody, która jest podstawowym zasobem niezbędnym do życia – nie tylko naszego. 

Nie używamy wody tylko do picia. Myjemy się w niej, używamy do produkcji wszystkiego, od odzieży po żywność. Produkcja roślinna – w tym pasze dla zwierząt gospodarskich i biopaliwa – również w dużym stopniu zubaża zasoby świeżej wody.

 

Oszczędzaj wodę i razem z nami ratuj naszą planetę! Poznaj kilka sposobów na oszczędzanie wody.

 

1. Zakręcaj krany i zadbaj o ich szczelność.

Nie pozwól, aby zużycie wody wymknęło Ci się spod kontroli. Możesz zaoszczędzić aż 6 litrów wody na minutę, zakręcając kran podczas mycia zębów. To naprawdę sporo! Zadbaj również o to, by wszystkie krany i uszczelki były szczelne. Szczelny kran to oszczędność nawet  60 litrów wody.  Nie tylko zaoszczędzisz na rachunkach za wodę, ale też przyczynisz się do ratowania zasobów wody.

 

2. Postaraj się kupować lokalnie i jeść sezonowe produkty.

Kupując lokalnie, nie tylko ograniczysz emisję CO₂ i wesprzesz lokalnych przedsiębiorców. Jedząc sezonowe warzywa, ograniczając nabiał i spożycie mięsa, pomagasz oszczędzać wodę.

Hodowla zwierząt na mięso i nabiał oraz zbieranie plonów, na dużą i niezrównoważoną skalę pochłania niewiarygodnie duże ilości wody. Musisz wiedzieć, że przemysł mięsny i mleczarski przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

 

3. Staraj się brać krótkie prysznice

Każda minuta spędzona pod prysznicem wysokociśnieniowym zużywa aż do 17 litrów wody. Warto ustawić sobie minutnik w telefonie, aby prysznic był krótki, przyjemny, a dzięki temu zmniejszysz zużycie wody.

Innym pomysłem może być stworzenie krótkiej playlisty pod prysznic, która pozwoli Ci kontrolować spędzony tam czas. Możesz również pomyśleć o zmianie słuchawki od prysznica na taką, która umożliwi Ci branie prysznica w mniejszej ilości wody. Dzięki temu oszczędzisz wodę i skutecznie obniżysz swoje rachunki.

 

4. Pierz mądrze!

Staraj się wstawiać pranie, dopiero kiedy uzbierasz odpowiednią ilość brudnych ubrań. Jeden cykl prania, gdy pralka jest całkowicie wypełniona ubraniami, zużywa mniej wody i energii niż dwa małe prania. Chyba nie musimy już wspominać, że oznacza to niższe rachunki.

 

5. Sprawdź, ile jednorazowo wody zużywa Twoja spłuczka.

Według statystyk każdy z nas średnio około 5 000 razy rocznie spuszcza wodę w toalecie. Na szczęście nowoczesne systemy podwójnego spłukiwania to oszczędność ogromnych ilości wody.

Zużywają tylko 6 litrów – lub 4 przy zmniejszonym spłukiwaniu – znacznie mniej niż 13 litrów na każde pojedyncze spłukiwanie przy spłuczkach starego typu. Dlatego sprawdź koniecznie, jak to wygląda u Ciebie.

 

6. Gotuj tylko tyle, ile potrzebujesz.

Oszczędzaj wodę, pieniądze i energię, gotując tylko tyle wody, ile potrzebujesz na dany moment. 

Jeśli zdarzy Ci się ugotować jej więcej, ostudź ją i użyj do podlewania roślin, mycia podłóg czy spłukania toalety.

 

7. Ogranicz marnowanie żywności.

Niestety do produkcji zbóż, owoców i innej żywności potrzeba bardzo dużo wody. Jak wynika z raportu Federacji Polskich Banków Żywności, Polacy marnują każdego roku aż 9 mln ton jedzenia, podczas gdy głodujących ludzi w Polsce jest ponad 2 mln. 

Rocznie na jedną osobę przypada 247 kg wyrzuconej żywności. Niestety te liczby są bardzo przygnębiające, dlatego rób zakupy mądrze i wybieraj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz w danej chwili.

Czy wiesz, że coraz bardziej popularnym ruchem społecznym w Polsce, sprzeciwiającym się m.in.: marnowaniu jedzenia jest freeganizm, czyli sposób życia polegający na minimalizowaniu konsumpcji, ograniczaniu wytwarzanych odpadów, nadawaniu przedmiotom drugiego życia, korzystania z używanych ubrań, czy wymianie zabawkami dla dzieci.

Freeganie zabierają do domu i wykorzystują żywność nadającą się do spożycia a wyrzuconą do śmietników popularnych sieci sklepów, restauracji czy targowisk.   

 

8. Dbaj o kwiaty i ogród z rozsądkiem.

Jeśli jesteś właśnie tą szczęśliwą osobą, która posiada swój ogród, pamiętaj, aby podlewać rośliny wczesnym rankiem lub dopiero pod koniec dnia, aby zapobiec natychmiastowemu odparowaniu wody pod wpływem promieni słonecznych i ciepła.

W czasie upałów zwierzęta też potrzebują wody. Zamiast podlewać trawnik, postaw pojemniki z zimną wodą np. dla ptaków do picia i mycia. Spragnione pszczoły i inne owady będą potrzebowały spodka lub miski z wodą i kamieniami.

 

9. Zbieraj deszczówkę.

Czy wiesz, że zainstalowanie zbiorników na wodę pozwala zaoszczędzić do 5 000 litrów wody rocznie? Zbierając deszczówkę, możesz zmniejszyć zużycie wody nawet o 33%. 

 

10. Koniec z ręcznym zmywaniem!

Nie spodziewałaś się tego? A jednak! Masz zmywarkę? Jeśli jej nie masz, oszczędzanie wody to wystarczająco dobry powód, aby się na nią zdecydować. Pełna zmywarka zużyje mniej wody niż Ty podczas ręcznego zmywania. Tak i to nawet wtedy, gdy używasz miski do zmywania naczyń.

 

11. Zrezygnuj z jednorazowych produktów.

Codziennie korzystasz z jednorazowych patyczków do uszu, wacików kosmetycznych do zmywania makijażu czy chusteczek higienicznych, ale czy jesteś świadoma, ile wody potrzeba do ich produkcji? Hektolitry rocznie. Decydując się na produkty wielorazowego użytku takie jak patyczek higieniczny, płatki kosmetyczne czy chusteczki – oszczędzasz nie tylko wodę, ale też pieniądze.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wprowadzić małe zmiany w życiu, które pozwolą oszczędzić nie tylko zasoby wody, ale także zasoby Twojego portfela.

 

Polecane

pixel