Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Fakty i mity, czyli co przyszła Mama powinna wiedzieć o higienie jamy ustnej u niemowląt i małych dzieci

2021-02-01

Poznaj najczęstsze fakty i mity dotyczące higieny jamy ustnej u niemowląt, małych dzieci i przyszłych mam.

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej, szczególnie jeśli chodzi o jego zdrowie. Codziennie jesteśmy zasypywane informacjami z różnych forów, reklam czy social mediów, łatwo pogubić się w tym, co jest prawdą, a co tylko mitem, przez co same staramy się znaleźć odpowiedzi na nasze pytania. 

Dlatego dzisiaj przychodzimy z pomocą. Rozwiejemy kilka mitów i potwierdzimy fakty na temat higieny jamy ustnej przyszłej mamy, niemowląt i małych dzieci.

Zaczynajmy!

 

Będąc w ciąży, nie wolno chodzić do dentysty ani wykonywać RTG zębów – MIT

Dentyści zalecają wizytę kontrolną nie rzadziej niż co pół roku. W ciąży, ze względu na zmiany hormonalne sprzyjające powstawaniu ubytków, koniecznie należy się zgłosić do dentysty, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Natomiast jeśli przed ciążą wyleczyłaś ewentualne ubytki, dobrym czasem na wizytę u dentysty będzie początek drugiego trymestru.

Każdą wizytę warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, nie zapominając o codziennej higienie jamy ustnej przy pomocy organicznej pasty do zębów z ksylitolem Azeta Bio o smaku delikatnej mięty, w 100% bezpiecznej dla kobiet w ciąży. Dzięki odpowiedniej formule chroni szkliwo zębów i zapobiega powstawaniu osadu na płytce nazębnej.

 

Po porannych mdłościach należy natychmiast umyć zęby – MIT

Twoje wymiociny zawierają kwasy żołądkowe, które rozpuszczają szkliwo zębów.

Musisz wiedzieć, że ilość szkliwa, którą posiadamy, jest ograniczona. Jeśli szczotkujesz zęby zaraz po tym jak wymiotujesz, szkliwo jest osłabione przez kwas i istnieje duże prawdopodobieństwo, że je uszkodzisz. Zepsute szkliwo może doprowadzić do próchnicy i infekcji. Zęby z uszkodzonym szkliwem są niestety bardziej kruche i wrażliwe. 

Zaraz po wymiotach wypłucz usta wodą lub płynem do płukania. Dopiero po około 30 minutach umyj zęby pastą, która ochroni Twoje zęby przed próchnicą.

 

Dziecko zaspokaja swoje potrzeby kosztem Twojego organizmu i „kradnie” wapń z zębów – MIT

W ciąży zapotrzebowanie na wapń gwałtownie rośnie. Rozwijające się w Twoim brzuchu dziecko potrzebuje dużo wapnia, głównie do rozwoju kości i zawiązków zębów.

Jeśli w Twojej diecie będzie zbyt mało wapnia, odczujesz to jako pierwsza, ale Twoje dziecko również będzie narażone na negatywny skutek niedoboru tego minerału.

Pojawią się bóle głowy, skurcze mięśni, próchnica. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie niedoborów wapnia.

Kobiety w ciąży lepiej wchłaniają wapń z pożywienia i suplementów niż kobiety niebędące w ciąży. Dlatego jeśli masz wystarczające spożycie wapnia w swojej diecie, wszystko powinno być w porządku. Mama ma również naturalną ochronę, dzięki zwiększonej ilości estrogenu wytwarzanego podczas ciąży, który pomaga chronić kości.

 

Higiena jest najważniejsza – FAKT

Niezwykle ważna w trakcie ciąży jest higiena Twojego uzębienia. Stosowanie nitki dentystycznej, odpowiedniej pasty i regularna kontrola uzębienia jest obowiązkiem każdej przyszłej mamy. Postaw na naturalną pielęgnację zapobiegającą rozwojowi próchnicy, która zadba o piękny uśmiech. 

 

Częste mycie zębów powoduje ścieranie szkliwa – MIT

Szkliwo ulega ścieraniu jedynie, gdy używamy szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub past wybielających o wysokim współczynniku ścieralności. Naruszenie szkliwa może jedynie prowadzić do ich nadwrażliwości. Warto wybrać odpowiednią szczoteczkę i pastę, która pozwoli nam w naturalny sposób dbać o zdrowy uśmiech.

 

Próchnica jest dziedziczna – MIT

Każde dziecko rodzi się z jałową jamą ustną. Próchnica jest chorobą bakteryjną i bardzo łatwo przenieść ją z Twojej jamy ustnej do jałowej buzi maleństwa. Warto pamiętać, że bakterie próchnicotwórcze możemy przekazać dziecku ze śliną, np. za pomocą oblizanego smoczka lub łyżeczki, także podczas picia z jednej szklanki.

To Ty odpowiadasz za to, jaki rodzaj flory bakteryjnej i w jakim tempie zasiedli buzię Twojego dziecka. Dlatego ważne jest, abyś Ty również dbała o stan swoich zębów.

 

Higienę jamy ustnej rozpoczynamy od pierwszych dni życia dziecka – FAKT

Już od pierwszych tygodni życia powinniśmy przyzwyczajać nasze dzieci do dbania o zęby. Dzięki wprowadzeniu rytuałów higiena jamy ustnej stanie się dla nich naturalnym nawykiem, co w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy w przyszłości.

U niemowląt higiena jest równie ważna. Warto zacząć od przemywania bezzębnych dziąseł, a kiedy pojawi się pierwszy ząbek wprowadzić szczoteczkę do zębów i pastę od Azeta Bio od pierwszego ząbka, która dzięki swojej delikatnej formule i odpowiednio dobranej dawce ksylitolu chroni dziąsła, szkliwo zębów i zapobiega rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Dodatkowo ksylitol ułatwia przyswajanie wapnia, który jest niezbędny dla zdrowia zębów oraz kości. 

 

Nie trzeba leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną – MIT

Niestety to kolejny mit! Zęby mleczne z próchnicą to ból, narastający stan zapalny, tworzące się ropnie. Leczenie często wymaga antybiotykoterapii.

U dzieci między 5 a 12 rokiem życia obecne są zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe. W tym czasie nieleczona próchnica z zębów mlecznych bardzo szybko przenosi się na zęby stałe Twojego dziecka. Zadbaj o regularne wizyty u dentysty i codzienne mycie zębów bezpieczną, naturalną pastą bez dodatku fluoru dostosowaną do wieku Twojego dziecka, np. Azeta Bio

 

Ilość pasty, którą stosujemy u dziecka, zmienia się wraz z wiekiem – FAKT

Zalecenia dotyczące ilości pasty zmieniają się wraz z wiekiem. Od 0 do 3 roku życia ilość pasty nie powinna być większa niż ziarenko ryżu.

Dzieci od 4 do 6 roku życia powinny dostawać porcję pasty wielkości ziarenka grochu. Natomiast od 6 roku życia dziecko powinno otrzymać 1-2 cm pasty do zębów.

Oprócz odpowiedniej ilości pasty należy pamiętać o wyborze naturalnej pasty bez fluoru, która już od pierwszego ząbka zadba o higienę jamy ustnej Twojej pociechy.

 

Mamy nadzieję, że ten mały przewodnik po FAKTACH i MITACH pomógł Ci dowiedzieć się nieco więcej o higienie jamy ustnej u przyszłych mam, niemowląt i małych dzieci.

 

Przy wyborze pasty do zębów warto zwrócić uwagę na naszą włoską markę Azeta Bio, produkującą organiczne pasty do zębów i kosmetyki do codziennej higieny, pielęgnacji niemowląt, małych dzieci, a także kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

Do produkcji kosmetyków Azeta Bio używa wyłącznie naturalnych składników, a wybierając je, dodatkowo chronisz środowisko.

Warto zwrócić uwagę, że fluor w dawce powyżej dopuszczalnej może być bardzo szkodliwy. Coraz większa liczba stomatologów zaleca, aby najmłodsi pacjenci myli zębów pastą bez fluoru, zwłaszcza że do pewnego wieku nie potrafią wypluwać pasty i połykają ją podczas mycia zębów. Podobne rekomendacje lekarzy stomatologów coraz częściej pojawiają się dla kobiet w ciąży.

Co zamiast fluoru? Polecanym i bezpiecznym składnikiem pochodzenia naturalnego zapobiegającym powstawaniu próchnicy jest ksylitol, który jest jednym ze składników past Azeta Bio.

Pamiętaj – dobre nawyki to zdrowe zęby!

 

Polecane

pixel