Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy zmiany codziennych nawyków mogą zmienić świat?

2020-10-30

Czy zmiany codziennych nawyków mogą zmienić świat?

Codzienność stawia przed nami ciągłe wyzwania, wystawia nas na różne próby. Każdy z nas jest czasami poirytowany, chciałby coś zmienić w swoim życiu, ale nie wie jak.

Czy to źle?

Nie jest to ani złe, ani dobre, to jest po prostu normalne. Tuż po pierwszym entuzjazmie, tej chwili, gdy myślisz, że możesz wszystko, dopada Cię zwątpienie.

Zastanawiasz się jak osiągnąć to czego pragniesz, od czego zacząć. Najgorsza jednak jest myśl, że sam nic nie zdziałasz. Myśl, że na świecie mieszkają miliardy ludzi, więc co Ty jeden możesz …

Wierz mi, możesz więcej, niż sądzisz, możesz zmienić świat, zmienić życie swoje, swoich bliskich i wszystkich dookoła. Duże zmiany zaczynają się od małych kroków, od jednostek, takich jak Ty!

Zastanawiasz się pewnie jak? Co Ty możesz zrobić dla świata? Jaką cenę za to zapłacisz?

Nie musisz z niczego rezygnować. Możesz dokonać wspaniałych rzeczy, zaczynając od zmiany zwykłych codziennych nawyków.

Nasz dom ...

Ziemia jest naszym domem, jedynym i niepowtarzalnym. Bez niej nie ma nas, jest nieodłączną częścią naszego życia, a tak często w codziennym pędzie o niej zapominamy.

Sortujesz odpady, wybierasz rower zamiast samochodu, starasz się korzystać z odnawialnych źródeł energii? Cudownie! Dobry początek.

Ale to nie wszystko, co możesz zrobić!

Pomyśl sobie, ile miesięcznie ląduje w koszu patyczków higienicznych, wacików, plastikowych torebek, butelek czy chusteczek higienicznych.

A jeśli powiem Ci, że jest na to sposób? To może być ten mały krok do lepszego życia i lepszego świata.

Co powiesz na „przerzucenie” się na produkty wielorazowe, np. patyczki wielorazowe, chusteczki higieniczne czy waciki wielokrotnego użytku? Takie rozwiązanie oferuje marka LastObject. Bez ciągłego wyrzucania i kupowania wciąż nowych i nowych, tylko po to, by po jednym użyciu się ich pozbyć.

Jak jeszcze możesz wyeliminować „jednorazówki” ze swojego życia?

 • Pij kawę i herbatę na mieście z własnego kubka
 • Pij wodę z butelki wielorazowej, filtrującej zwykłą „kranówkę”
 • Chodź na zakupy z własną, wielorazową torbą
 • Drugie śniadanie zapakuj np. do woskowijki
 • Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia
 • Pożegnaj plastikowe słomki, wytłumacz dzieciom, dlaczego nie są dobrym rozwiązaniem
 • Przestaw się na mydło, szampony i odżywki w kostce, które nie mają w składzie wody
 • Wybieraj biodegradowalne lub nadające się do recyclingu szczoteczki do zębów
 • Używaj naturalnych środków czystości, takich jak: ocet, soda czy szare mydło
 • Herbatę „ekspresową” zastąp liściastą, np. Taseta Heaven
 • Sprawdź, czy w pobliżu nie masz sklepu, w którym możesz kupić kosmetyki na litry czy gramy
 • Poproś aby rodzina i znajomi nie przynosili Twoim dzieciom plastikowych zabawek
 • Staraj się wybierać ubrania z materiałów naturalnych nie pozostawiających śladu w postaci mikro plastiku. Kupuj takie, w których dobrze się czujesz i nie założysz ich tylko raz. Jeśli lubisz korzystaj z second hand, a jeśli nie to może wymień się z mamą, przyjaciółką albo sprzedaj to w czym nie chodzisz.

Czy to naprawdę działa?

Wystarczy, że pokażesz swoje działania rodzinie, znajomym, przyjaciołom, a szczególnie swoim dzieciom. Zainteresujesz ich, oni przekażą to dalej, swoim bliskim, a Ci kolejnym …

Nie, prawie na pewno nie wszyscy zmienią przyzwyczajenia, a przynajmniej nie od razu. Ale pomyśl tylko, jak to szybko się rozrośnie, rozejdzie „w świat”. Wystarczy, że „zarazisz” kilka osób a o kilka ton mniej śmieci trafi np. do oceanu.

Czym skorupka za młodu…

Kto ma dzieci, ten wie, że one „chłoną” jak gąbka. Nie tylko wiedzę, ale i nawyki. Od tego, by wyrobić w nich te prawidłowe, są właśnie rodzice. Dziecko prawie zawsze weźmie z Ciebie przykład, przejmie część nawyków wyniesionych z domu, będzie je powielać w dorosłym życiu. Zmiana produktów jednorazowych na te wielorazowe, może być dobrym początkiem.

Oszczędność

Jak już wiesz, że to co robisz ma znaczenie, to policz ile miesięcznie, kwartalnie czy rocznie pieniędzy wyrzucasz do śmieci. Zastanawiasz się „jak to, przecież nie wyrzucam” - ale czy na pewno?. Waciki, patyczki, chusteczki, opakowania jednorazowe - to wszystko kosztuje i to nie mało. A ceny tych produktów idą w górę i pewnie dalej ta tendencja będzie rosnąca.

Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku ok. 500 jednorazowych foliówek, Duńczyk tylko 4!

W ciągu roku na całym świecie do produkcji plastikowych opakowań potrzebnych jest 330 mld m3 wody a 50% z tych produktów wyrzuca się po jednym użyciu do kosza.

Codziennie 1,5 miliarda patyczków higienicznych jest produkowanych i następnie wyrzucanych po jednorazowym zastosowaniu. Takie małe, a znajdują się w czołówce jednorazowych produktów zanieczyszczających naszą planetę!

Spójrz na proste przykłady:

LastSwab = 1 000 patyczków  (przy założeniu, że 1 opakowanie jednorazowych patyczków to 100 szt.)

100 szt. patyczków bambusowych to koszt ok. 7 zł a 10 opakowań to już 70 zł. Nie wspominając o ilości zużytej energii, wody i emisji CO2 związanych z ich wytworzeniem.

LastSwab = 39 zł, których nie wyrzucasz do kosza. Średnia żywotność patyczka to aż 2 lata! 

 

Każdego dnia 51 milionów chusteczek jednorazowych trafia do koszy w samych Stanach Zjednoczonych … W celu ich wyprodukowania również w USA potrzebna jest wycinka 22 000 drzew i 26 milionów litrów! To tylko chusteczki, ktoś mógłby powiedzieć ...

Opakowanie LastTissue to o 2 litry mniej wody i 3 razy mniej energii potrzebnych do wyprodukowania chusteczek vs. produkty jednorazowe.

1 opakowanie chusteczek LastTissue (6 szt.) zastępuje 3000 szt. jednorazowych chusteczek higienicznych 

300 paczek = 3 000 szt. chusteczek

300 paczek = 300 zł, czy to nie jak wyrzucać pieniądze w błoto? (przy założeniu, że 1 paczka chusteczek 10 szt. kosztuje tylko 1 zł)

Opakowanie LastTissue = 77 zł a każdą z 6 chusteczek wykonanych z certyfikowanej bawełny organicznej możesz uprać ponad 500 razy!

 

Przemysł papierniczy i celulozowy jest 3-cim co do wielkości przemysłowym emitentem gazów cieplarnianych, warto mieć to na uwadze sięgając po kolejny produkt jednorazowy wykonany z miazgi drzewnej, który z powodzeniem możesz zastąpić tym wielorazowym.

Możesz wszystko, bo wszystko zaczyna się od Ciebie ...

Zacznij od zmiany swoich codziennych nawyków. Zacznij od małych kroków, a przekonasz się, że warto, że te małe sprawy z czasem nabiorą niesamowitych rozmiarów. Pamiętaj, by być świadomym. Rób świadomie zakupy, spędzaj świadomie każdy dzień. 

Pamiętaj o naturze, ona dała nam wszystko, pora się odwdzięczyć.

 

Polecane

pixel