Ciemieniucha u niemowląt - naturalne sposoby na nieestetyczne łuski
2018-08-10
Co to jest ciemieniucha?
Ciemieniuszka to tłusta, żółta wydzielina, która najczęściej tworzy się na włoskach i skórze głowy Maluszka. Może jednak zajmować cała główkę, jak i przenosić się na inne części ciała. Najczęściej przybiera postać charakterystycznych, twardawych łusek - tzw. skorupki. Ciemieniuszka nie doskwiera bezpośrednio Dziecku, nie boli, nie swędzi, niemniej głowa Niemowlaka nie wygląda wtedy zbyt estetycznie i nie ma za wiele wspólnego z powiedzeniem "gładka jak pupa niemowlaka" :)
Jak powstaje ciemieniucha?
Powstaje na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych - nadprodukcji łoju (trochę podobnie jak w przypadku trądzika u osób z cerą tłustą i mieszaną). Łój łączy się ze złuszczonym naskórkiem, po czym zasycha, tworząc charakterystyczne, żółte twardawe łuski i nieestetyczne strupki. Częściej występuje latem, ponieważ gruczoły łojowe pracują wówczas intensywniej.
Kiedy pojawia się ciemieniucha?
Pojawia się najczęściej w pierwszych 6 tygodniach życia Dziecka, a odpowiednia pielęgnacja sprawia, że przechodzi około 6 miesiąca życia. Zdarza się jednak, że ciemieniucha trwa kilka miesięcy, a nawet nawraca w późniejszym wieku. Większą skłonność do ciemieniuchy i nawrotów mają dzieci z alergią i np. atopowym zapaleniem skóry.
Jak sobie poradzić z ciemieniuchą?
Ciemieniuchy nie wolno lekceważyć – należy działać, gdy na skórze głowy Malucha pojawią się jej pierwsze objawy - białe łuski. Należy wcześnie zacząć stosować odpowiednią pielęgnację, aby zmiany nie nadkaziły się i nie rozprzestrzeniły na inne części ciała.
Ciemieniucha sama nie zniknie. Strupy utrudniają oddychanie skórze głowy, co może mieć wpływ na skórę Dziecka i kondycję włosów w przyszłości. Warto poświęcić czas i energię na systematyczną pielęgnację, bo wtedy zmiany znikają po kilku tygodniach.
Jak leczyć ciemieniuchę?
Regularna pielęgnacja skóry głowy, smarowanie oliwką na ciemieniuchę i wyczesywanie to skuteczne sposoby na pozbycie się łusek.
Wyczesywanie
Jeśli łusek jest niewiele, należy wyczesywać główkę szczotką z naturalnym, miękkim włosiem. Kiedy łusek jest więcej, należny najpierw zmiękczyć ciemieniuchę poprzez stosowanie dedykowanej oliwki i codzienne mycie głowy. Tak nawilżone łuski wyczesujemy za pomocą miękkiej szczotki. Nie należy drapać ciemieniuchy, używać grzebienia i usuwać jej na sucho – może to podrażnić delikatną skóry dziecka, sprawiać ból i doprowadzić do infekcji.
Oliwka na ciemieniuchę
Zmiany na skórze dziecka smarujemy dedykowaną do tego preparatem na ciemieniuchę, w którego skład wchodzą tylko naturalne oleje i który może być stosowany już od 1 dnia życia. Smarujemy kilkukrotnie w ciągu dnia lub kilkadziesiąt minut przed kąpielą - w zależności od nasilenia. Oliwka nawilża skórę dziecka, koi podrażnienia i sprawia, że łuski stają się miękkie i łatwiej będzie je usunąć.
Polecamy organiczną Oliwkę na ciemieniuchę Azeta Bio, która odpowiednio odżywia i zmiękcza skórę głowy niemowląt. Zawarte w niej wyłącznie naturalne składniki regenerują naskórek i chronią przed nowymi zmianami skórnymi. Oliwka nie zmienia naturalnego pH, a dzięki zawartości soku z aloesu i olejku ze słodkich migdałów, natłuszcza i tonizuje wydzielanie łoju, pozostawiając skórę gładką i odpowiednio nawilżoną. Oliwka Azeta Bio jest zdrowa i bezpieczna dla dzieci od 1 dnia życia. Po okresie kilku tygodni regularnego stosowania oliwki, mycia głowy i wyczesywania łusek ciemieniucha powinna całkowicie ustąpić.
Codzienne mycie głowy
Codziennie mycie głowy Maluszka zmiękcza ciemieniuchę i nawilża skórę dziecka. Polecamy Organiczny płyn do mycia ciała i włosów dla dzieci Azeta Bio bo jest idealny do codziennej pielęgnacji wrażliwej i podatnej na podrażnienia skóry. Szampon doskonale odżywia skórę i włosy, a także zmiękcza ciemieniuchę ułatwiając jej wyczesanie, zapewniając jednocześnie skórze odpowiednie nawilżenie i chroniąc ją przed wysuszaniem.
Zaraz po umyciu można też delikatnie masować skórę głowy ręcznikiem i w ten sposób również "wyczesywać łuski".
Nie wolno łusek drapać, bo można uszkodzić delikatną skórę głowy Malucha.
Co nas powinno niepokoić?
Ciemieniuszka to nie choroba, a jedynie niedojrzałość gruczołów łojowych. Po okresie około 2 tygodni regularnego stosowania oliwki, mycia głowy i wyczesywania łusek ciemieniucha powinna ustąpić. Jeśli jej objawy nie ustępują powyżej 6 miesiąca i łuski pojawiają się w innych miejscach lub skóra głowy staje się zaczerwieniona, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
#ciemieniucha #ciemieniuszka #ciemieniucha u noworodka #ciemieniucha u niemowlęcia #ciemieniucha u dzieci #ciemieniucha preparaty #ciemieniucha oliwka #ciemieniucha u noworodka #ciemieniucha u niemowlęcia #ciemieniucha u dzieci #ciemieniucha u niemowląt #ciemieniucha u rocznego dziecka #ciemieniucha u 2 latka #ciemieniucha u starszego dziecka #ciemieniucha u dorosłych #łuski #żółte strupy #strupki #pielęgnacja #skóra #skóra głowy #niemowlęta #dzieci #aloes #nawilżanie #wyczesywanie #kosmetyki naturalne #kosmetyki organiczne #AzetaBio