Bycie Eko - oczekiwania vs. rzeczywistość
Często słyszymy, że nie ma sensu zmieniać swoich przyzwyczajeń i zachowań, bo bycie „eko” jest trudne i nic nie zmieni. Troskę o przyszłość naszej planety i przyszłych pokoleń zostawiamy w rękach organizacji ekologicznych. Mimo świadomości, że środowisko naturalne ulega degradacji, nie podejmujemy żadnych działań lub nie wiemy, jak w prosty sposób możemy do naszej codzienności wprowadzić małe zmiany, które będą miały duże znaczenie dla otaczającego nas świata.
Czy wiesz, że badania pokazują, że aż 91% plastiku nie podlega recyklingowi, a 40% wszystkich wyprodukowanych opakowań z tworzyw sztucznych używane jest tylko raz? Plastikowe butelki z wodą, torebki foliowe, kubki, które bierzemy zamawiając kawę na wynos. Każda nasza decyzja ma wpływ na środowisko. Ważne, abyśmy każdego dnia podejmowali świadome wybory.
Drobne codzienne eko decyzje pomnożone przez miliony, nabierają globalnego znaczenia. Dlatego dzisiaj pokażę Ci kilka prostych sposobów bycia „eko”, które z łatwością wprowadzisz w swoje codzienne życie.
Recykling, czyli szansa na drugie życie produktu.
Czy wiesz, że śmieci segreguje tylko 60% Polaków? Mimo, że większość z nas zna zasady segregacji, nie robimy tego. Przyjrzyj się swoim zakupom i zwróć uwagę na ilość produkowanych przez Ciebie odpadów. Idąc na zakupy, wybierasz ekologiczną torbę czy jednorazową reklamówkę? Co się dzieje później z tą reklamówką? Wykorzystaj ją ponownie idąc na zakupy lub użyj jako worka na śmieci. Zwróć też uwagę na opakowania, w których znajdują się zakupione przez Ciebie przedmioty. Postaraj się wybierać produkty, które nie zwiększą ilości produkowanych odpadów lub takie, których opakowania można przetworzyć lub pochodzą z recyklingu.
Podaruj rzeczom drugą szansę.
Jak bardzo cieszą nas zakupy i nowe rzeczy. Jednak nie zawsze musimy je kupować w sklepie. Zastanów się, czy przedmioty, których potrzebujesz, rzeczywiście muszą być nowe. Warto rozważyć opcję kupienia używanych rzeczy takich jak: meble, sprzęt AGD czy ubrania. Tym samym połączysz proekologiczną postawę i oszczędzisz pieniądze. Robiąc porządki w swojej szafie, oddaj lub sprzedaj ubrania, których już nie nosisz. W przeciwnym razie wszystkie niepotrzebne Ci już przedmioty trafią na wysypisko śmieci. Weź pod uwagę, że produkcja nowych przedmiotów pochłania zasoby ziemi, powoduje produkcję gazów cieplarnianych.
Ilość czy jakość? Zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze.
Producenci ubrań, butów i dodatków nieustannie przekonują nas, że powinniśmy wymieniać zawartość swojej szafy wraz z nadchodzącą porą roku, czy zmieniającymi się trendami. Istne szaleństwo! Kupowanie kolejnej pary spodni niewiele różniącej się od poprzednich, które mamy w szafie, jest niepotrzebne i niszczy środowisko naturalne. Barwniki używane przy produkcji ubrań mają niezwykle negatywny wpływ na środowisko. Staraj się wybierać ubrania uniwersalne, o klasycznych krojach, z materiałów dobrej jakości, które posłużą Ci na lata. Interesuj się tym, co kupujesz, rozejrzyj się w poszukiwaniu ekologicznych materiałów i firm, które produkują z myślą o środowisku.
Jak zostać ekologicznym kawoszem?
Korzystanie z kapsułkowych ekspresów do kawy czy kupowanie kawy w jednorazowych kubkach to największy „grzech” kawoszy. Aluminium wykorzystywane do produkcji kapsułek nie jest zazwyczaj poddawane recyklingowi, ponieważ automatycznie po zużyciu trafia do kosza i zalega na wysypiskach. Dodatkowo do produkcji kapsułek wykorzystuje się boksyty, które pozyskuje się w kopalniach odkrywkowych, a to przyczynia się między innymi do zmniejszania się powierzchni lasów. Jeśli wybierasz kawę na mieście, pamiętaj, aby mieć przy sobie kubek termiczny lub kubek wielorazowego użytku, który zaraz po użyciu możesz złożyć i schować do torebki. Genialne prawda? Wybierając kawę w domu, zastąp ekspres kapsułkowy, tym, który zmieli ziarna wybranej przez Ciebie kawy. Tańszą alternatywą dla ekspresu jest kawiarka lub aeropress, obie metody pozwolą Ci się cieszyć pyszną i aromatyczną kawą. Jeśli poszukasz, znajdziesz wiele alternatywnych sposobów parzenia kawy. Został już tylko wybór ulubionej kawy, jeśli jednak możesz zdecyduj się na ziarna z upraw BIO. Mają nie tylko doskonały smak, ale są też dużo bardziej przyjazne dla środowiska.
Codzienność bardziej eko, czyli jak oszczędzać wodę przy codziennych czynnościach.
Oszczędzanie wody nie jest chwilowym trendem. To przejaw troski o zasoby naturalne i środowisko, a przy okazji niesamowite oszczędności w domowym budżecie. Codziennie kilkadziesiąt razy odkręcamy kran z wodą. Aby nie dopuścić do niepotrzebnego marnowania wody, warto wprowadzić kilka nawyków i sposobów na oszczędzanie wody. Prostym przykładem jest używanie deszczówki, wody po myciu owoców lub warzyw do podlewania kwiatów. Tak samo możesz wykorzystać ostudzoną wodę po gotowaniu jajek, ziemniaków i innych warzyw. Kwiatki będą Ci naprawdę wdzięczne ponieważ dostarczysz im wielu wartościowych mikroelementów oraz skrobię. Pamiętaj jedynie aby nie była ona osolona.
Warto przestawić pralkę i zmywarkę na tryb eco. Uszczelnienie kranów w domu to kolejne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić wodę.
Ekologiczna żywność - dobry pomysł na zdrowie.
Żywność ekologiczna jest nie tylko bardziej przyjazna środowisku, ale przede wszystkim korzystniejsza dla naszego zdrowia. Dlaczego? Do jej produkcji nie używa się antybiotyków czy chemicznych środków ochrony roślin, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i klimat. Wybierając produkty BIO, pamiętaj aby, wybierać tylko te z certyfikatem, który jest gwarancją jakości.
Kupuj lokalnie i ogranicz emisję CO2
Czy wiesz, dlaczego to tak ważne? Pewnie niejednokrotnie słyszysz, że kupując lokalnie, ograniczasz tzw. żywnościokilometry, czyli odległość, jaką musi przebyć jedzenie, by trafić wprost do Twojej kuchni. Jeśli unikniesz importowanych produktów, emisja CO2 będzie znacznie mniejsza. Decydując się na zakup od lokalnych rolników, pomagasz łagodzić zmiany klimatu. Lekarze i dietetycy również zalecają, aby spożywać żywność od lokalnych producentów, bo zawierają mniej konserwantów i są po prostu świeższe, a więc lepsze dla Twojego zdrowia.
Ekologicznie zadbaj o swoją kobiecość.
Zastanawiałaś się kiedyś nad odrzuceniem tradycyjnych wkładek i tamponów? Niestety większa część z nich zawiera toksyny i chemikalia, a dodatkowo zaśmiecają środowisko.
Co ciekawe, statystyczna kobieta zużywa średnio od 5000 do 14000 tamponów przez całe życie! Zastanów się nad rozpoczęciem swojej przygody z kubeczkiem menstruacyjnym, którego możesz używać przez 5-10 lat. Natomiast idealnym zastępstwem dla tradycyjnych podpasek są wkładki z tkaniny wielokrotnego użytku. Oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska, nie zawierają żadnych związków chemicznych i są prawdziwą oszczędnością w porównaniu do comiesięcznego kupowania wkładek i tamponów.
Zrezygnuj z herbaty w torebkach.
Niestety wiele herbat produkowanych jest w pojedynczych opakowaniach, które w większości bielone są chemikaliami. Nie zapominajmy o dużych ilościach papieru i metalu (zszywki). Herbata w torebkach składa się najczęściej z pokruszonych liści niskiej jakości. Napar powstały z takiego suszu ma znacznie płytszy smak i jest mniej aromatyczny, niż ten powstały z całych liści. Dodatkowo herbata w torebkach podczas parzenia uwalnia miliony cząsteczek mikroplastiku. Warto przemyśleć zakup zaparzaczy wielokrotnego użytku, które są znacznie zdrowszą, opłacalną i przyjazną dla środowiska alternatywą. Wystarczy kupić liściastą herbatę np. z serii Tastea Heaven i włożyć do zaparzacza, aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem, aromatem i innymi właściwościami zdrowotnymi tych herbat.
Zadbaj o higienę i bądź EKO.
Ile plastikowych i jednorazowych produktów higienicznych używasz każdego dnia? Jednorazowe patyczki do uszu codziennie są wyrzucane do śmieci w milionach sztuk, tak samo, jak chusteczki higieniczne, które zwłaszcza w okresie jesiennym są zużywane w ogromnych ilościach.
Warto wprowadzić małe zmiany w swoim codziennym życiu. Świetną alternatywą dla tradycyjnych patyczków higienicznych są te wielorazowego użytku LastSwab stworzone przez LastObject, które nie tylko zmniejszą ilość produkowanych śmieci, ale też zwiększą przestrzeń na półce w łazience. Dodatkowym plusem jest ich etui, które zmieści się do każdej torebki i pozwoli w ciągu dnia szybko pozbyć się np. rozmazanego tuszu pod okiem. Dla tradycyjnych chusteczek LastObject również ma alternatywę w postaci wielorazowych chusteczek LastTissue wykonanych z bawełny z certyfikatem GOTS, zamkniętych w poręcznym etui. A teraz przypomnij sobie codzienny rytuał zmywania makijażu i setki wacików, jakie zużywasz w ciągu miesiąca czy roku. Zastanów się nad alternatywą dla tradycyjnych wacików, w postaci wacików wielorazowych.
Nie zapominajmy również o plastikowych szczoteczkach do zębów, które wykonane są z gumy, ropy naftowej i plastiku, dodatkowo plastikowe opakowania używane do sprzedaży szczoteczek równie mocno przyczyniają się do produkcji plastiku i zanieczyszczeń środowiska. Elektryczne szczoteczki do zębów nie są lepsze – gdy wylądują na wysypisku śmieci, mogą spowodować wyciek toksycznych kwasów. Warto rozważyć zmianę tradycyjnej plastikowej szczoteczki na bambusową lub wykonaną z biodegradowalnego bioplastiku np. na bazie skrobii kukurydzianej. Jest równie skuteczna w codziennym dbaniu o nasz uśmiech, jednak rozkłada się jedynie około 6 miesięcy, gdzie ta "standardowa" plastikowa potrzebuje setek lat. Tak niewielkie zmiany są prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów w Twoim domu. Nie tylko zadbasz o naszą planetę, ale również wprowadzisz znaczne oszczędności w domowym budżecie.
Nie przegrzewaj siebie i najbliższych.
20ºC w mieszkaniu czy domu w zupełności wystarczy.Okres grzewczy ma to do siebie, że wiele z nas ma tendencję do nadmiernego rozkręcania kaloryferów.
To niezbyt dobrze dla skóry, włosów i naszego układu oddechowego, o śnie nie wspominając. Zbyt wysokie temperatury to również wzrosy emisji gazów cieplarnianych no i większe wydatki dla naszego portfela.
My decydujemy, jak będzie wyglądać nasze życie i ziemia w przyszłości. Nawet mała zmiana, ale wprowadzona przez każdego z nas, przyniesie niesamowity i znaczący efekt w walce o nasze zdrowie, planetę, a dodatkowo pozwoli nam zadbać o domowy budżet.