Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja ciała i stref intymnych w ciąży

2018-07-27
PIELĘGNACJA CIAŁA I OKOLIC INTYMNYCH W CIĄŻY



Przed Tobą najpiękniejsza, a zarazem jedna z najtrudniejszych ról w życiu – bycie Mamą. Ciesz się beztroską, wysypiaj na zapas, bo niedługo wszystko się zmieni. Brzmi znajomo? 
I choć wiesz, że najważniejsze na świecie jest teraz zdrowie i bezpieczeństwo Twojego Maluszka, uśmiechnij się, zrelaksuj i zadbaj o siebie najlepiej, jak potrafisz. Stres nie jest Ci do niczego potrzebny. Twoja skóra i ciało potrzebują teraz właściwej pielęgnacji. Teraz jest czas, by zweryfikować domową kosmetyczkę i zrobić w niej miejsce na dedykowane kosmetyki dla kobiet w ciąży.

Balsamy i kremy - czego na pewno powinnaś unikać?
Sprawdź, czy nie masz na półce kremów do twarzy i ciała z zawartością retinolu, kwasu retinowego lub retinoidami – są to pochodne witaminy A. Co prawda niedobory witaminy A mogą prowadzić do wielu dysfunkcji, jednak w ciąży nie należy przekraczać dopuszczalnych norm oraz ograniczyć się do preparatów, w których pochodzi ona z naturalnych źródeł. Badania dowodzą, że nadmiar witaminy A może w skrajnych przypadkach powodować małogłowie i wodogłowie, wady wrodzone twarzoczaszki, choroby układu krążenia a nawet być przyczyną poronienia ponieważ zawarta w kremach przenika do krwiobiegu. Witaminę A znajdziemy nie tylko w kosmetykach, ale i w świeżych owocach, które mają czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor.

Bezpieczne kosmetyki dla ciężarnych nie zawierają w swoim składzie również szkodliwych parabenów lub tych, które po przekroczeniu dopuszczalnego stężenia w kosmetyku stają się niebezpieczne, jak np. Propyloparaben i Butyloparaben. Unikajmy też sztucznych barwników, uznanych za szkodliwe substancji zapachowych, substancji chemicznych, takich jak SLS, SLES, PEG, pochodne ropy naftowej czy silikony.

Ciąża a rozstępy i infekcje intymne 
Ciąża to czas szczególny, to stan fizyczny i emocjonalny, który wymaga szczególnej troski - także jeśli chodzi o kwestie związane z ciałem. Nosząc pod sercem Maluszka mierzymy się również z problemami hormonalnymi, które zmieniają nasze ciało przygotowując je do porodu. Często towarzyszą nam wówczas rozstępy i powracające infekcje intymne. Jeśli nasze mamy przekazały nam w genach tendencję do rozstępów to rozstępy w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, mogą stać się przykrą rzeczywistością. Brzuszek, uda i piersi zaczynają rosnąć, wzrasta też przemiana materii, a skóra "nie nadąża" z produkcją kolagenu i elastyny - białek odpowiedzialnych za rozciągliwość skóry. Wraz ze wzrostem pojawia się uczucie swędzenia skóry w miejscach najbardziej narażonych na rozstępy w ciąży. Dobry krem przeciw rozstępom powinien nie tylko im zapobiegać, ale również odpowiednio odżywiać, natłuszczać i nawadniać skórę chroniąc przed nadmiernych wysuszeniem.
 
Naturalne składniki aktywne, jakie powinien zawierać krem na rozstępy w ciąży to m.in.: masło shea, olejek inca inchi, wyciąg z marchwi czy chlorelli zwyczajnej, które wiążą wodę w organizmie. Działają silnie nawilżająco, wspomagają walkę ze zwiotczeniami, cellulitem czy rozstępami, a jednocześnie pomagają skórze szybko wrócić do kondycji sprzed porodu. Wyciągi z tych roślin są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Zmiany skóry takie jak rozstępy, cellulit czy przebarwienia to niejedyne zmory „odmiennego stanu” jakim jest ciąża. Kobiety narażone są również na częste infekcje intymne w ciąży. Dlatego higiena intymna w ciąży to kolejny aspekt, o który trzeba szczególnie zadbać. 
Jakie żele intymne w ciąży będą dla mnie i dla mojego dziecka najlepsze? W ciąży warto jest pokusić się o dedykowany płyn do higieny intymnej w ciąży, bo on najlepiej odpowiada na zmieniające się w okresie ciąży potrzeby. Zwiększona skłonność do infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub stanów zapalnych, takich jak infekcja pochwy w ciąży, pieczenie pochwy w ciąży sprawia, że żele intymne w ciąży trzeba wybierać wyjątkowo starannie.

Żel intymny w ciąży nie może niszczyć naturalnej flory bakteryjnej ani prawidłowego pH. Odczyn pH pochwy w ciąży zmienia się na bardziej kwaśny, dlatego w preparacie do higieny powinien być kwas mlekowy. Pomaga on utrzymać kwaśny odczyn pH w pochwie, co zapobiega infekcjom. Zwróć baczną uwagę na składniki jakie zawiera płyn do higieny intymnej w ciąży. W żelach do higieny intymnej dla kobiet ciężarnych nie powinno zabraknąć naturalnych i organicznych składników przeciwbakteryjnych, łagodzących podrażnienia oraz stany zapalne – takich jak np.: wyciągi z szałwii, nagietka lekarskiego, olejka Inca Inchi, kory dębu, babki lancetowatej, czy drzewa herbacianego. Wyciąg z nagietka lekarskiego zapobiega nadmiernemu poceniu się i podrażnieniom okolic intymnych. Działa łagodząco i przeciwzapalnie. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybiotyczne. Olejek z drzewa herbacianego to naturalny antyseptyk, zabija bakterie, wirusy i grzyby. Odkaża i działa przeciwzapalnie a także odświeżająco i chłodząco. Zapobiega przykrym zapachom miejsc intymnych, których przyczyną może być infekcja pochwy w ciąży. 
Olejek z nasion Inca Inchi idealnie nawilża, zapobiegając uczuciu suchości pochwy i dyskomfortowi jakim jest częste pieczenie pochwy w ciąży. Dolegliwość ta pojawia się zazwyczaj w pierwszych miesiącach, tuż po porodzie a także w okresie menopauzy. 

Nie kupuj żelu, który zawiera sztuczne barwniki, silikony i parafinę, które mogą podrażniać okolice intymne.

Polecane

pixel